Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
101 postów 1019 komentarzy

Kocham OB-CIACH:) - trzecia sobota miesiąca, godz.12.00

MOJE "face to face";) z PROF. GROSSEM

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

 

Stało się. Poszłam na spotkanie z T. Grossem, zniosłam męki przebywania w obcym mentalnie środowisku, więcej:  zadałam autorom „Złotych żniw” pytanie, które wywołało konsternację i na które nie otrzymałam odpowiedzi. (a było takie oczywiste)

Ale po kolei.

Sala Krytyki Politycznej wypełniona była po brzegi. Podeszłam dość blisko, ponieważ przyszłam z zamiarem zdania profesorowi kilku pytań. 

Mały rekonesans, poczyniony przeze mnie na samym początku, a sprowadzający się do obserwacji ile osób powitało Grossa brawami, wskazywał na fakt, że pośród publiczności zdecydowanych zwolenników twórczości profesora i jego małżonki nie było tak wielu.

Sama debata - bardzo miałka (piszę to bez złośliwości): nowomowa albo mowa-trawa (jak kto woli;) prowadzących (Sławomira Sierakowskiego i Kingi Dunin), z której dosłownie nic nie wynikało i zupełnie niezrozumiałe odpowiedzi państwa Grossów. 

Potem zadawane przez publiczność pytania, a właściwie niemalże brak pytań (zapamiętałam jedynie  pytanie o „cenę, którą przyszło zapłacić autorom za ich dążenie do prawdy” (!) ).  Wszyscy dziękowali za książkę, która „zmusiła ich do refleksji”, „przeraziła”, „sprawiła, że przeżyli szok”, „dokonała przewartościowania”, „kazała zastanowić się nad paradygmatem polskości”, „jest tak bardzo potrzebna”...

Mając wrodzoną niechęć do braku jasności sytuacji, ględzenia, przemycania sugestii, tworzenia klimatów pełnych niedomówień i co najwyżej pomówień, postanowiłam zrezygnować z pytań, które sobie przygotowałam, zadać pytanie proste i poprosić o udzielenie konkretnej odpowiedzi.

Trema zjadała mnie po kawałeczku, ale pomyślałam, że tylko „przełamanie się” i zadanie tego pytania zracjonalizuje moją obecność w Nowym Wspaniałym  Świecie. Poza tym czułam wewnętrzną potrzebę rozbicia tej sielankowej atmosfery „achów” i „ochów” nad książką „Złote żniwa”. Bo tylko TAKIE głosy były słyszalne (wszystkie inne osoby, być może sto razy kompetentniejsze i inteligentniejsze ode mnie – milczały).

Poprosiłam więc o mikrofon, przywitałam gości, wspomniałam, że przyszłam tu z zupełnie innym zestawem pytań (pan Gross patrzył na mnie w ten swój charakterystyczny sposób: głowa odchylona do tyłu, broda wysunięta, spojrzenie spod wpółprzymkniętych powiek, i ….uśmiech, kogoś kto spodziewa się, że spotka go coś przyjemnego), ale ponieważ dyskusja, w moim odczuciu, była zupełnie „niekonkretna” postanowiłam zadać jedno pytanie i bardzo proszę o KONKRETNĄ odpowiedź.  Po czym wypaliłam: "Czy stawia Pan tezę, że Polacy są współodpowiedzialni za holokaust?"  Dorzuciłam jeszcze, że „każda z obecnych tu osób ma świadomość istnienia szmalcowników, że to nie jest żadne odkrycie, więc prosiłabym, aby nie odpowiadał enigmatycznie, nie opowiadał o przypadkach mordownia, wydawania Żydów - o tym wszyscy wiemy. Każdy miał lekcje historii. Żeby odpowiedział wprost i tu (jak to męczący OB-CIACHowiec) powtórzyłam pytanie : Czy oskarża Pan Polaków o współudział w holokauście?”

I oddałam mikrofon:(

A profesor Gross odpowiedział mniej więcej w ten sposób: „ Jeśli byłaby Pani łaskawa przeczytać książkę, poznałaby Pani odpowiedź” (oczywiście szeroki uśmiech zniknął już dawno  – „w ogóle”;))) całkiem przyjemnym doświadczeniem była obserwacja zmieniającego się w miarę „zadawania pytania” wyrazu jego twarzy;)))

Już bez mikrofonu krzyknęłam: ale ja prosiłam o konkretną odpowiedź (czym wywołałam lekkie zdenerwowanie w szeregach „łaknących prawdy” i chcących „zrewidować paradygmat polskości” zwolenników profesora. Szmer niezadowolenia i dezaprobaty dla takiego „chamstwa” przebiegł po sali…;)))

Pan Profesor był również mocno podirytowany, ponownie zaczął coś „na okrągło” tłumaczyć, ale nie zadowoliło mnie to zupełnie, więc (może już nie potrzebnie) krzyknęłam : „Panie Profesorze bardzo proszę o konkret” i tu pałeczkę przejął Sławomir Sierakowski, który powiedział: „Jeśli chce pani konkretu, to niech sobie pani sama konkretnie odpowie”.

;)))))))

Kochani: proste, neutralne pytanie. Czyżby żadna z osób publicznych do tej pory nie zadała go wprost?!

 

 

Ps1

Jeżeli ktoś, gdzieś, kiedyś zobaczy moją wypowiedź – proszę o wyrozumiałość, nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wielka trema mi towarzyszyła (kamery telewizyjne, lampy skierowane wprost na mnie, mrugające flesze aparatów fotograficznych, świadomość, że nie jestem tu miłym gościem etc i oczywiście kompletny brak doświadczenia w wystąpieniach pubicznych)

 

Ps2

Nie mogę już patrzeć na „napuszczanie na siebie” (przepraszam za kolokwialny zwrot, ale trudno znaleźć stosowniejszy) dwóch doświadczonych przez historię narodów: polskiego i żydowskiego.

Trudno jest mi również zrozumieć, dlaczego skądinąd inteligentni ludzie, dają się ponosić złym emocjom,  generalizują, formułują krzywdzące dla obu stron opinie, słowem, pozwalają wmanewrowywać się w konflikt.

A przecież TO NIE JEST NASZ  „konflikt”. My (i mam tu na myśli OBA NARODY) jesteśmy jedynie pionkami w grze, prowadzonej  przez tzw. „elity”.  TO ICH  „złote żniwa”.

Nie dajmy się w to wciągać, nie generalizujmy, nie używajmy zwrotów: „bo Żydzi to….”. One są bez sensu. Zrozummy wreszcie, że zarówno „przeciętni” Żydzi jak i „przeciętni” Polacy jadą na tym samym wózku. Profity zbiera szeroko pojęty establishment.

 

 

O SPOTKANIU W LOKALU KRYTYKI POLITYCZNEJ DOWIEDZIAŁAM SIĘ DZIĘKI ZAPROSZENIU DO GRUPY: "POWITAJMY GROSSA GODNIE!!!!" PRZEZ DAnnę I EDYTĘ, KTÓRYM SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.

KOMENTARZE

 • uff
  Jesteś boska, Intuicjo!
 • @Polon
  Na takie imprezy trzeba chodzić. By dawać świadectwo. Poza tym w żaden inny sposób nie można wyrobić sobie zdania na pewne sprawy jak obserwując na żywo gesty i reakcje interlokutora. Pytanie Intuicji moze nie było neutralne, ale było zero-jedynkowe. Brak jednoznacznej odpowiedzi był jakże znamiennym potwierdzeniem. Nie tylko głównej tezy Grossa, ale może przede wszystkim tchórzostwa zarówno Grossa jak i Sierakowskiego, którzy mimo wszystko zdają sobie sprawę, że powiedzenie tego na głos byłoby po prostu fizycznie niebezpieczne dla nich. Pomijając bezpieczeństwo procesowe ;-)
 • Brawo!
  Również przepraszam za kolokwializm, ale - Proszę Państwa! Oto - kobieta z jajami! ;) Jak to mówią młodzi: "szacun"!

  Natomiast co do idealistycznego wezwania do narodów, to wydaje mi się że o tym możemy zapomnieć. (Niestety) Żydzi mają (gdyby chodziło o inny naród, napisałbym "zdrowe") poczucie wspólnoty. Nam tego brakuje. Poczucie wspólnoty u nas ogranicza się co najwyżej do gangów (PO, PiS etc. wraz z krewnymi i znajomymi królika) i ich obałamuconych medialnie fanów.
 • Brak konkretnej odpowiedzi
  jest już odpowiedzią.

  Pozdrawiam

  PS. Zazdroszczę Ci, że masz możliwość chodzić na takie hardkorowe imprezy...
 • Intuicja
  "Miejsce TAK za TAK, NIE za NIE.
  Wszystko inne od Złego pochodzi."

  Nie ukrywam, że zagranie Twoje było godne mistrza.
 • intuicja
  Sierakowski to jednak świnia.
 • @autor
  Szanowna Pani. Ukłony i podziękowania w imieniu wielu tysięcy jeżeli nie milionów Polaków, którzy z narażeniem życia ukrywali Żydów w czasie wojny.
  Szczególnie dziękuję w imieniu moich św. pamięci dziadków, którzy nie są w archiwach Yad Vashem jak i im wielu wielu innych bezimiennych bohaterów tamtych dni, nie są, bo to byli ludzie prości i nie robili tego z chęci gloryfikacji ich. Do ich śmierci nikt o tym nie wspominał. Dlaczego? Nie wiem. Dopiero po ich śmierci ciocia opowiedziała mi całą historię.
  Gross pluje im i nam w twarz. I dziękuję za to co Pani zrobiła :)

  PS. Szkoda, że chyba nie wyszedł pomysł z tombakowymi zębami.
 • Inne wnioski.
  "Zrozummy wreszcie, że zarówno „przeciętni” Żydzi jak i „przeciętni” Polacy jadą na tym samym wózku. Profity zbiera szeroko pojęty establishment."
  No to niestety nie całkiem tak jest bo "nasz" establishment kosztem nas przeciętnych zrobią wszystko żeby nadskakiwać ich establishmentowi i przeciętnym zresztą też. Odwrotnie to nie działa. A nad to przeciętny Żyd korzysta w dużym stopniu z pozycji jaką ma jego establishment. Widać to gołym okiem.
 • @coryllus, Intuicja
  Pamiętasz, Coryllusie, Twoją intuicyjnie genialną notkę z lipca 2010 ???

  http://coryllus.salon24.pl/204327,pis-owi-potrzebny-jest-zorro

  Popełniłeś w niej dwa błędy. Napisałeś, że PIS-owi potrzebny jest ZORRO i że ten Zorro to musi być facet z jajami.

  Otóż, primo, nie PIS-owi, tylko NARODOWI.

  I - secundo - niekoniecznie facet.
 • @koolart
  Fakt, a nasza elita usiłuje się promować naszym kosztem, opowiadając jak to ma ciężko w kraju z ksenofobami i rasistami. To jest cyrk dopiero.
 • @t-rex
  Pamiętam. Intuicja chyba nadaje się na Zorro.
 • @Intuicja
  Na Twoje pytanie odpowiedziała niedawno Alina Cała reprezentująca środowisko ,które notabene wytoczyło ostatnio proces J.M.Rymkiewiczowi
  Na pytanie:"Czy Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust?"
  odpowiedziała : "W pewnym stopniu tak. Przyczyną tego był przedwojenny antysemityzm, który nie przygotował ich moralnie do tego, co miało się dziać podczas Zagłady. Nośnikiem tego antysemityzmu były dwie instytucje. Ugrupowania tworzące obóz narodowy oraz Kościół katolicki. "

  Ja osobiście nie mam do tego środowiska pretensji że są de facto Żydami (Akurat pani Cała nie jest) lub mają takie pochodzenie- mam pretensje za to, że swoje antypolskie dziedzictwo przenoszą w teraźniejszość.
  Oczywiście nazywają to dla zmyłki antyendeckością antyfaszyzmem itd itp.
  Bronisław Wildstein jest z pochodzenia Żydem ,który np. zasługuje na miano wybitnego Polaka
  Bolesław Szenicer, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Starozakonnych RP nagminnie używa sformułowań "żydowscy złodzieje"
  Mamy do czynienia z działaniami jawnie antypolskimi i dlatego jest zasadnicze pytanie- JAK REAGOWAĆ ?

  na marginesie gratuluję wpisu ze względu na klasę z jaką to uczyniłaś.:-)
 • @Polon
  Wysłuchanie tej debaty rzeczywiście wymagało sporego samozaparcia, ale tylko dlatego byłam w stanie zadać TO pytanie.
  Tak jak napisałam: musiałam "jakoś" zracjonalizować swój udział;)))
 • @coryllus
  Do mnie dopiero powoli dociera, co Intuicja zrobiła.

  Przecież to jest gigantyczne posunięcie. Właśnie tak trzeba.

  Może nie wszyscy to jeszcze pojmują, ale takie pytanie trzeba było postawić jako jedno z pierwszych już dawno temu. Bo ono ustawia jednoznacznie oś dyskusji, bez żadnych wykrętów, ale, aczkolwiek itp.

  No jestem pod wrażeniem. Serio.

  Żeby zrozumieć wagę pytania Intuicji, należy przeczytać komentarz Mariovana.
 • @Polon
  "w żaden inny sposób nie można wyrobić sobie zdania na pewne sprawy jak obserwując na żywo gesty i reakcje interlokutora" - przypuszczam, że wątpię... :)

  Położyłbym nacisk na słowo "pewne", wtedy być może będzie jaśniej ;-) Nie chodziło mi o wyrabianie sobie opinii o zjawisku czy człowieku, ale raczej o to, o czym wspomniała Intuicja:

  "całkiem przyjemnym doświadczeniem była obserwacja zmieniającego się w miarę „zadawania pytania” wyrazu jego twarzy"

  Co do ciśnienia tętniczego, to jedni używają kawy, inni lewaków, a jeszcze innym lekarz zabrania ;-))))) Każdy ma swoje hobby i słabości ;-))))
 • @Naczelny
  Niech moje "idealistyczne wezwanie" pozostanie wezwaniem intuicyjnym:)
 • Intuicjo
  Brawo i wielkie dzięki! Okazuje się, że odpowiedzi na proste pytania są najtrudniejsze. Nam, prostemu ludkowi, potrzebna jest kawa na ławę (oczywiście nie ta tefałenowska)
 • @Intuicja
  gratulacje....
  Naprawdę jesteś niezła.
 • @CzarnaLimuzyna
  "Mamy do czynienia z działaniami jawnie antypolskimi i dlatego jest zasadnicze pytanie- JAK REAGOWAĆ?" - to jest jak dla mnie odmiana KŁAMSTWA OŚWIĘCIMSKIEGO które przecież jest ścigane przez prawo. Gdyby to ode mnie zależało, podawałbym przypadki takich wypowiedzi do trybunału w Strasburgu.

  O antysemityzmie Grossa pisałem u siebie:
  http://igor.czajka.art.pl/2011/03/gross-jest-antysemita.html
 • @SpiritoLibero
  "PS. Zazdroszczę Ci, że masz możliwość chodzić na takie hardkorowe imprezy..."

  "Imprezka" była naprawdę straszliwie miałka. Uwierz mi, że wysłuchiwanie tych pseudointelektualnych teorii, wsłuchiwanie się w specyficzny język, który nie niesie za sobą ŻADNEGO przekazu wprost jest troszkę masochistyczne.

  pozdrawiam,
 • @t-rex
  "Miejsce TAK za TAK, NIE za NIE.
  Wszystko inne od Złego pochodzi."

  Prawda?;)
 • @coryllus
  To Ty powiedziałeś;)
 • @t-rex
  "Przecież to jest gigantyczne posunięcie. Właśnie tak trzeba." - dokładnie:

  moja wyobraźnia
  to kawałek deski
  a za cały instrument
  mam drewniany patyk

  [...]

  uderzam w deskę
  a ona podpowiada
  suchy poemat moralisty
  tak - tak
  nie - nie
 • Intuicjo,
  gratuluję i dziękuję za Twoją odwagę. Wczoraj wieczorem tamtędy przechodziłam, pomyślałam nawet, żeby wejść i wesprzeć Cię życzliwą obecnością, ale za duży jakoś czułam "odrzut".
 • @Igor Czajka, all
  Jak widać, są ważniejsze rzeczy, niż czyjeś tam ego.
  Cieszę się, że się zgadzamy co do meritum.
  Nam potrzeba lidera. Zorro. Osobę, którą naród pokocha.

  Ja w tej roli widzę Intuicję. Bez dwóch zdań.

  O think tank się nie masz co martwić, Intuicjo, cały nE za Tobą murem stanie, gdy potrzeba.
 • @intuicja
  Powtarzam:
  "Jesteś boska, Intuicjo!" (T-rex)
  "Oto - kobieta z jajami!" (Naczelny),

  Pozornie, dwie wykluczajace sie rzeczy....:))


  A tu powtorze moj koment z salonu:

  Po pierwsze:
  wieeeelki usmiech dla Ciebie i moooocny uscisk..
  Zebys Ty wiedziala, jak ja przezywam z Toba to wystapienie....doslownie.
  Niestety, od najmlodszych lat cierpie na strach przed wystapieniami publicznymi:((

  Po drugie:
  jestes bardzo odwazna babeczka!

  Dziekuje w imieniu wielu osob, ktore zapewne chcialy zadac takie wlasnie pytanie.

  Super!

  (a jak nastroj przed topieniem Marzanny?)
 • Intuicjo, dziękuję i podziwiam
  Ważne i jednoznaczne pytanie zadałaś. A odpowiedź, w zasadzie jej brak, jednoznacznie wskazuje co ten pan myśli.
  Odważna bardzo jesteś!
  Dziękuję za to pytanie.

  Nawiązując do przeciętnych Żydów:
  Polecam Wam film, który mną wstrząsnął (zamieścił go dziś portal wpolityce):
  http://www.wpolityce.pl/view/multimedia/8583
  Koniecznie obejrzyjcie obie części.
 • @Mariovan
  Aż dziwnie się czuję słysząc takie podziękowania. Naprawdę nie trzeba.

  "Szkoda, że chyba nie wyszedł pomysł z tombakowymi zębami."

  Nie byłabym tego taka pewna.
  Po co dawać choć cień szansy na wzbudzanie względem Grossa uczuć w rodzaju "biedny miś", ale go paskudnie ci Polacy traktują;)
  (ale mogę się mylić)
 • Intuicja znowu mnie nie zawiodła
  Obserwowałam,
  jak z eterycznej poetki stawałaś się niezłomną bojowniczką,
  typowałam Cię do tytułu: Metamorfoza Roku 2010,
  ale teraz
  zastanawiam się co będzie dalej....

  bardzo serdecznie,
 • @wszyscy
  Mam pytania: czy ci ludzie nie zarabiają na szerzeniu etnicznej niechęci, może nienawiści? Czy zarabiają na robieniu z kogoś ciemnego typa, na oszczerstwach, na poniżaniu? Czy wreszcie nie robią tego świadomie, co jest najbardziej bolesne, a więc: wiedzą jak było, a opowiadają inaczej? Reszta ich nie przejmuje.

  Zapytam jeszcze o to; czy spotkania takie nie są przejawem szowinizmu, braku tolerancji, nie szerzą uprzedzeń, nie propagują skrajnej prawicy itd?

  Nie wiem, co odpowiedzieć na te pytania, ale się domyślam. Warto, żeby odpowiedzi głośno powtarzać. To wyjaśniłoby wiele problemów.
 • @intuicja
  Mi też pomysł z tombakiem nie bardzo się podobał. Przez tych idiotów mogłoby to jeszcze zostać potraktowane jak przyznanie się do winy... ;-)
 • @koolart
  "No to niestety nie całkiem tak jest bo "nasz" establishment kosztem nas przeciętnych zrobią wszystko żeby nadskakiwać ich establishmentowi i przeciętnym zresztą też. Odwrotnie to nie działa. A nad to przeciętny Żyd korzysta w dużym stopniu z pozycji jaką ma jego establishment. Widać to gołym okiem."

  Czy zmienia to fakt, że nie powinniśmy (narody) dawać się wmanewrowywać przez tzw. "elity" w konflikt?
  Mam zdanie takie jak napisałam - staram się nie generalizować, mam niechęć do wszelkich schematów => ocena zawsze powinna dotyczyć postępowania konkretnych osób.
  Może kiedyś zmienię zdanie => życie niesie nowe doświadczenia.
 • @coryllus, t-rex
  Na szczęście mam duże poczucie humoru, panowie;)
 • @ intuicja
  dołączam się do t-rexa i innych - SZACUN :-)))

  uściskam Cię w sobotę
 • @intuicja
  Niech Pani nie kryguje się :)
  Miałem zaszczyt Panią poznać choć może mnie Pani nie pamiętać.
  Ale ja staram się zawsze oddać ludziom sprawiedliwość i honor. Również moim przeciwnikom. A Pani tym bardziej, bo mam nieodparte wrażenie, że stoimy po tej samej stronie. Mogą być różnice w szczegółach ale ogólny pogląd mamy zbieżny.

  Pozdrawiam Serdecznie.
 • @CzarnaLimuzyna
  Odpowiedź Aliny C. nie jest dla mnie odpowiedzią.
  Tu nie może być mowy o stopniowaniu.

  "Ja osobiście nie mam do tego środowiska pretensji że są de facto Żydami (Akurat pani Cała nie jest) lub mają takie pochodzenie- mam pretensje za to, że swoje antypolskie dziedzictwo przenoszą w teraźniejszość."

  Robią to KONKRETNE osoby i w moim odczuciu na osobach i ich twierdzeniach należy się skupiać.
  Budzenie wzajemnych, niesprecyzowanych (kto przeciwko komu) animozji niczemu dobremu nie służy.

  "Mamy do czynienia z działaniami jawnie antypolskimi i dlatego jest zasadnicze pytanie- JAK REAGOWAĆ ?"

  Może to naiwne, co napiszę, ale po prostu postawić sprawę jasno, przedstawiać fakty, organizować wystawy, debaty, nie koncentrować się na obronie, na dyskusjach z ludźmi, którzy zafałszowują historię ponieważ legitymizujemy w ten sposób "antypolskie" poglądy. Skupić się na POKAZYWANIU PRAWDY. Ona zawsze się przebije. Potrzeba tylko DZIAŁANIA.

  pozdrawiam:)
 • @Igor Czajka
  "uderzam w deskę
  a ona podpowiada
  suchy poemat moralisty
  tak - tak
  nie - nie"

  Piękne.
 • @Joanna
  Joanno, nie przecisnęłabyś się przez tłumy, ale dzięki za to, ze w ogóle o mnie pomyślałaś:)
 • @Rzepicha
  Jak to zwał tak zwał: może "kawa na ławę" w wydaniu OB-CIACHowym, a nie tefałenowskim jest dobrym określeniem:)

  pozdrawiam,
 • @intuicja
  Poczucie poczuciem humoru, a pewne rzeczy trzeba po prostu zrobić.

  Ty poszłaś, przybyłaś i powaliłaś ich na kolana. Jak Veni, vidi, vici.

  Rzuciłaś wprost to pytanie, tak jak trzeba, prosto w
  oczy, i to nie jakiemuś erzacowi, jakim jest jakaś tam pani z Alina Cała z Katowic, tylko samemu Grossowi.

  A on zrobił unik.

  Przyłączam się do zdania Łazarza i to samo traktuję jako zaszczyt. I mówię to najzupełniej serio.
 • @naszpilach
  Dzięki.

  Niezłą to mam nadzieję będzie Marzanna.
  A' propos => wklejam tu pomysł Polona - wart rozważenia zarówno ze względów pragmatycznych, jak również ze względu na oryginalność:

  "o 15.20 z Centralnego odjeżdża pociąg do Moskwy; może zamiast topić w Królowej Polskich Rzek - zapakować marzannę do pociągu i odesłać: do domu, po prostu do domu.. (jak śpiewał A. Rosiewicz o propagandzie sukcesu) :)))"

  ?:)
 • @t-rex
  Nie rozpędzaj się, pliiiiz;)
 • @ewqa
  Zaraz zajrzę na salon i wszystkim odpowiem.

  Ad Marzanna => właśnie przed chwileczką w komentarzu do Naszpilach wkleiłam pomysł Polona pt "Co robimy z Marzanną Medianną?"

  Tutaj również wrzucam, bo wart zastanowienia:):

  "o 15.20 z Centralnego odjeżdża pociąg do Moskwy; może zamiast topić w Królowej Polskich Rzek - zapakować marzannę do pociągu i odesłać: do domu, po prostu do domu.. (jak śpiewał A. Rosiewicz o propagandzie sukcesu) :)))"
 • @Intuicja
  //"Żydzi jak i „przeciętni” Polacy jadą na tym samym wózku."//

  Sęk w tym, że nie bardzo. Tamtych, którzy jechali na tym samym częściowo wytłukł Hitler, częściowo zmienili papiery i nazwiska na Polskie, częściowo wyjechali w 68mym.

  Intuicjo. Najgorsze jest to, że my mamy świadomość, że w tym narodzie są żydzi, ale nie wiemy którzy to są, jakie mają poglądy, skąd się wzięli, komu są lojalni, jaki mają system wartości, w co wierzą, itd.
  Oni się niczym od nas nie odróżniają zewnętrznie,natomiast wewnętrznie czują w stosunku do nas lęk, niechęć, obojętność i mają ochotę na władzę tutaj i na stawianie nam warunków. Nie wiadomo kim są, judaistami, czy chrześcijanami, ateistami, czy kim.
  Zydzi chrześcijanie nie popierają Intronizacji i Radia Maryja, podejrzewając antysemityzm, ale oni nie określili się kim są i na czym ich semityzm polega.

  To jak rozmowa z duchami.
 • @intuicja
  Tak na wszelki wypadek, żeby było jasne, to był cytat z Herberta oczywiście ;-)))
 • Dopowiem zresztą, że mnie tak samo potraktowano na spotkaniu
  Klubu GaPola w Krakowie, za to, że poparłam głośno prof. Brodę w sprawie Wielgusa.

  Zydostwo mało mnie nie zadziobało.


  Mówiłam, że trzeba się naradzić wspólnie, tyle, że żydzi nie chcą się naradzać. Oni chcą tu rządzić, a my ich mamy popterać, inaczej jesteśmy antysemitami.

  I taki zonk.
 • @intuicja
  Ja już się rozpędziłem, 10.04.2010 i nie dam się zatrzymać.

  /Mam tylko ten problem, że nie zawsze potrafię to wpasować w odpowiedni moment czasowy i w formę./

  Jak dla mnie, jesteś ZORRO, i tyle.

  I naprawdę nie chodzi tutaj o tanie komplementy dla atrakcyjnej kobietki, ale o to, że po prostu stanęłaś w obronie imienia naszego narodu. Howgh.
 • @intuicja
  najpierw strasznie mi wstyd było, że nie dotarłem. A teraz to się cieszę, bo jeszcze bardziej by mi wstyd było, że drobna kobieta ma więcej odwagi niż ja (bo wątpię, zebym się odważył zabrać głos).
  Jesteś wielka!
 • @t-rex
  "takie pytanie trzeba było postawić jako jedno z pierwszych już dawno temu"
  Zgadzam się i też na to nie wpadłem. To ustawia jednoznacznie dyskusję. Warto by pomyśleć, jak zmusić Grossa i jego promotorów do jasnej odpowiedzi na to pytanie.
 • @intuicja
  Brawo :)

  Takie zadawanie pytań naprawdę wiele potrafi zmienić. W USA została jakiś czas temu założona organizacja WeAreChange przez Polaka Luke'a Rudkowskiego http://www.youtube.com/watch?v=f8Pq0V1nCaM
  Członkowie organizacji łażą na wszelakie konferencje gdzie występują znani politycy i wpływowi ludzie... i zadają im pytania w sposób analogiczny jak to uczyniła Intuicja. Ich dokonania można oglądać na youtube szukająć po frazie "WeAreChange". Taka szeroko zakrojona akcja w Polsce na pewno sprawiłaby, że rządzący i inne osoby mając wpływ na to co się w kraju dzieje poczuła by nasz oddech na plecach. Stworzyć rejestr pytań do konkretnych osób, kto akurat będzie miał możliwość to zada i nagra odpowiedź. Szybko zaczęto by się liczyć ze słowami. :]]

  Może Luka Rudkowskiego na Nowy Ekran ściągnąć :).

  Kilka przykładów prostych pytań:
  http://www.youtube.com/watch?v=ctr9rA4d88c
  http://www.youtube.com/watch?v=RPu5P138xtI

  Przykład mocnej konfrontacji:
  http://www.youtube.com/watch?v=Sb_MkskGOnE

  Pozdrawiam
 • DUUUUUŻY SZACUUUUUUN
  w ramach uznania zasług chyba wpadnę osobiście pogratulować do Wawki na OB-CIACH w krawacie a'la amarant ;)))

  a Sierakowski jednak obarczając Polaków winą, czuje się bardziej dumny czy sowiecki ???
 • @circ
  "Zydzi chrześcijanie nie popierają Intronizacji i Radia Maryja, podejrzewając antysemityzm, ale oni nie określili się kim są i na czym ich semityzm polega.

  To jak rozmowa z duchami."

  Ja jestem święcie przekonany, że ludzie dobrej woli wyczują się nosem na odległość, gdy przyjdzie potrzeba.

  Nie wrzucaj pod hasłem "Żydzi" wszystkich do jednego worka. Zjawisko to jest dużo bardziej złożone, niż to się może wydawać.
 • @zuza
  Dlatego upieram się przy twierdzeniu, że to nie nasze (zwykłych ludzi) "złote żniwa". (T. Gross chyba na własne nieszczęście nadał swojej książce taki tytuł)

  Ad filmy => właśnie => każda taka wypowiedź (mówię o drugim filmie) wykorzystywana jest w gigantycznym przemyśle manipulowania emocjami (film pierwszy).

  Pytanie: czy takie wypowiedzi W OGÓLE były potrzebne? Czy coś wniosły? Nawet przy założeniu, że to obrona => są be sensu.
  Co to za obrona, która wystawia nas na kolejne ataki,a drugą stronę (zmanipulowaną) umacnia w przekonaniu, że atakując broni własnego bezpieczeństwa?

  Zamknięte koło.
 • Wszyscy
  Ja myślę, że istota sporu wcale nie biegnie po linii etnicznej. Wcale nie jest tak, że jest jakiś spór Polaków z Żydami. Moim zdaniem konflikt dotyczy cywilizacji - taki konflikt jest permanentny, bo jak zauważył Koneczny, nie można być cywilizowanym na dwa sposoby.

  Gross jest jedną stroną konfliktu, ale nie jest to strona etnicznych Żydów, ale strona cywilizacji żydowskiej - to jest trochę co innego, choć się pokrywa. Wielu etnicznych Polaków jest po stronie cywilizacji żydowskiej dlatego, że nasza właściwa cywilizacja łacińska jest w odwrocie, upada, albo już upadła, i od ponad 200 lat opanowują i niszczą nas inne cywilizacja: głównie bizantyjska i turańska, z którymi żydowska kolaboruje.

  W tych cywilizacjach działa inna moralność niż nasza, moralność plemienna, kolektywna. I stąd wszelkie nieporozumienia. Tu wyjaśniam to dokładniej:

  http://gps65.nowyekran.pl/post/6732,gross-przedstawiciel-moralnosci-plemiennej
 • @GPS.65
  Najwyższy czas reaktywować plemię Polan. I Wiślan też...
 • @SpiritoLibero
  Niekoniecznie.

  Najwyższy czas wzmocnić cywilizację łacińską.
  Etap plemienny mamy dawno za sobą.
 • @Zeten, Intuicja
  O!!
  To jest mysl godna uwagi!

  Intuicjo....moze w ramach OB-CIACHU?
 • @intuicja
  Wyrazy szacunku i uznania.
  Serdecznie pozdrawiam, pradziadek
 • @Intuicja
  Zajrzałem na portal "Krytyki Politycznej" ale jest tam tylko fotorelacja. Chyba faktycznie było takie wodolejstwo, że nawet krótkiego sprawozdania nie mieli "z czego" napisać...

  pozdr.
  GG
 • @Intuicja
  Ja też Ci bardzo dziękuje że tam się wybrałaś i zburzyłaś tą sielankową atmosferkę. Ja bym się nie mógł patrzeć na tą ziejącą jadem gębę.
 • @ewqa
  Dobre:)
 • @intuicja
  Spiesze doniesc, ze doczekalas sie stosownego limeryku "na temat":)

  http://laenia.salon24.pl/288242,limeryki-o-czytelnikach#comment_4132523
 • A przecież TO NIE JEST NASZ „konflikt”.
  dokładnie !
  niestety, są ludzie, którzy robią na tym gieszeft. to ich napędza.
 • Intuicjo, rządzisz!
  Serce rośnie!!!
  A my wszyscy - do dzieła!
  "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy" :)
  Rzecz w tym, żeby nie poprzestać na zachwytach (słusznych) nad Intuicją, ale żeby jak Ona być twardym, bezkompromisowym i odważnym - i dawać świadectwo Prawdzie.
 • @anarche
  Tak jest, Anarche!
 • @ciemnablondynka
  :)

  Metamorfoza roku - niezłe:)
  Ale chyba I. Janke nie stworzył w końcu takiej kategorii...:(

  pozdrawiam serdecznie,
 • @Piotr Wyrwa
  "Mam pytania: czy ci ludzie nie zarabiają na szerzeniu etnicznej niechęci, może nienawiści?"

  Twierdzę, że tak właśnie jest. To są "złote żniwa".
 • @walisie
  Buźka:)
 • @Łażący Łazarz
  "Mam tylko jedną wątpliwosć: jesteś pewna, że nie tylko Polacy są pionkami w tej grze?"

  Skoro mnie znasz, to sam wiesz, że nie jestem wybitną intelektualistką;)

  Jestem po prostu wierna podstawowej zasadzie: sprowadzania wszystkich rozważań do maksymalnie uproszczonej formy. Wtedy dość łatwo jest sprawdzić "prawdziwość" postawionej tezy (jak w matematyce;).

  Łazarzu - mogę się mylić, do wielu spraw podchodzę intuicyjnie (nick wybrałam nieprzypadkowo;).

  Moja teoria jest prosta: podstawowy podział dzisiejszego świata to podział na tzw. "elity" i "całą resztę" (mniej lub bardziej świadomą tego, co się dzieje => oczywiście zdecydowanie bardziej mniej;)

  Problem w tym, że "elity" reprezentują system antywartości i rządzą nami wg starej sprawdzonej zasady: dziel i rządź.

  Jedynym wyjściem z tego błędnego koła jest moim zdaniem działanie dokładnie odwrotne => a więc nie dajmy się podzielić i jednoczmy się wokół wartości PRAWDZIWYCH.

  Aby się nie dzielić => należy skupiać się TYLKO na przedstawianiu PRAWDY.

  Ot cała filozofia.

  Nie słyszałam o projekcie "Izrael bis" => pewnie wstyd, ale przyznaję się już kolejny raz, że za mało czytam ostatnimi czasy - z powodu braku czasu właśnie:(

  pozdrawiam serdecznie,

  ps jak widać nie pogadasz ze mną => jestem "za cienka";)))
 • @circ
  Circ.

  Ja w ogóle nie uważam, aby skupianie się na rozważaniach, czy w tym narodzie są Żydzi, kim są Ci ludzie, skąd się wzięli, jakie mają poglądy, w co wierzą ect było potrzebne.
  Myślę, że nie należy na to tracić energii.
  Znacznie lepiej skoncentrować się na pokazywaniu PRAWDY, w sposób jasny, ale nie konfrontacyjny (Ona sama jest wystarczającą konfrontacją), bez (naszej) autorytarności (i znów: ponieważ Ona sama jest autorytetem).
 • @Michał Tyrpa
  "Jeśli naprawdę zależy Wam na zmianie status quo. Jeśli nie jest to tylko mniej lub bardziej chwilowe wzburzenie, które jutro, pojutrze zejdzie na plan dalszy w obliczu nowych "atrakcji", zastanówcie się, co REALNIE każdy z nas, zwykłych ludzi, może zrobić. "

  Tak.
 • @t-rex
  "Jak dla mnie, jesteś ZORRO, i tyle."

  Gdyby pozwoliła mi na to funkcjonalność NE => wkleiłabym jakiś fajny clip i sprawa byłaby zakończona (ciekawie i z dobrą puentą) a tak => dzięki, t-rexie:)
 • @yuhma
  "(bo wątpię, zebym się odważył zabrać głos)"

  Nie wiadomo, nie wiadomo.
  Gdybyś słyszał te wszystkie "achy" i "ochy", o których wspomniałam w notce => nie wytrzymałbyś ciśnienia;)))
 • @intuicja
  Zapodałaś typowy ob-ciachowy dysonans poznawczy w ramach ob-ciachowej akcyjności. Rzucenie zębów i parę konkretnych byłoby bardziej spektakularne - niestety nie było wsparcia.

  Zrobiłaś milowy krok - dałaś przykład.
 • @Zeten
  Może to wyzwanie dla TV OB-CIACH?
  Przy czym, żeby zostać dobrze zrozumianą: Nie byłyby to te same osoby (jest to oczywiście niemożliwe), ale występowałyby pod tym samym szyldem.

  Dobrze byłoby rzeczywiście stworzyć rejestr takich jasnych pytań.
  Sprawa do przemyślenia i oczywiście potrzebna osoba do koordynacji;))) => to sugestia (nie ukrywam)
 • @sosenkowski
  Zapraszamy na OB-CIACH do Warszawy.
  (jeśli nie jutro, to za miesiąc albo później -> termin jest wyznaczony)

  pozdrawiam serdecznie:)
 • @GPS.65
  "Ja myślę, że istota sporu wcale nie biegnie po linii etnicznej.Wcale nie jest tak, że jest jakiś spór Polaków z Żydami. Moim zdaniem konflikt dotyczy cywilizacji - taki konflikt jest permanentny,"

  A ja myślę, że to spór stary jak świat => spór o wartości.
 • @ewqa
  :)

  Dokładnie tak odpisałam (nie widząc Twojego komentarza).
  Ale mnie to nie dziwi, nie po raz pierwszy wysnuwamy podobne wnioski;)
 • @pradziadek
  Dzięki i również pozdrawiam:)
 • @Gadający Grzyb
  "Chyba faktycznie było takie wodolejstwo, że nawet krótkiego sprawozdania nie mieli "z czego" napisać..."

  Trudno to nawet nazwać wodolejstwem, to było "mącenie" ludziom w główkach.

  pozdrawiam:)
 • @Bendix
  "Ja też Ci bardzo dziękuje że tam się wybrałaś i zburzyłaś tą sielankową atmosferkę."

  Ale widzisz, kiedy obserwowałam powitanie, naprawdę większość osób zachowała spory dystans (nie klaskali)=> można więc zaryzykować wniosek, że nie byli zwolennikami pana Grossa.

  Potem jednak nastąpiło coś z czym mamy do czynienia cały czas => publicznie głos zabrały tylko te osoby, którym książka przypadła do gustu
  (co prawda jakiś Pan usiłował powiedzieć coś na początku, ale zaczął zbyt rozwlekle, rozległy się głosy "pytanie proszę", nie wytrzymał emocjonalnie, obraził się i odszedł => nie mam pojęcia, co chciał powiedzieć, ale sądząc po znaczku z biało-czerwoną flagą w klapie i jego wstępie, że jest jednym z nielicznych na tej sali, którzy przeżyli wojnę, chyba chciał bronić honoru tamtego pokolenia Polaków).

  Co chcę przez to powiedzieć => widoczni byli tylko zwolennicy, choć sala była pełna i wcale nie jestem przekonana, że większość zebranych myślała tak jak oni. Wielu pewnie nie miało żadnego zdania albo się wahało. Jak w życiu.
  Wniosek => musimy być bardziej widoczni, ale mądrze.

  pozdrawiam:)
 • @ewqa
  Zaraz biegnę:)
 • @Pirx
  "niestety, są ludzie, którzy robią na tym gieszeft. to ich napędza."

  Nie dajmy się. To nie jest takie trudne.
 • @anarche
  "być twardym, bezkompromisowym i odważnym - i dawać świadectwo Prawdzie."

  Tyle wystarczy.
 • @Samanta
  Rozmawiałyśmy przez telefon, więc nic już nie mogę dodać:)

  do zobaczenia:)
 • @Michał Tyrpa
  "Ja, od kilku lat powtarzam: nie zbijamy kłamstw, a promujmy prawdę. Wnieśmy "wartość dodaną" do dyskursu - i to nie tylko w Polsce."

  Tak, tak i jeszcze raz tak.
  To samo napisałam w kilku komentarzach pod tym tekstem.
 • @carcajou
  Już pisałam, z tymi zębami => to niekoniecznie...
 • @intuicja
  Ale wyobraź sobie ... spadające ze stołu rzucone jak psu kości złote zęby (ujęcie) barani wzrok (za wszystko inne zapłacisz karta MasterCard). A potem "Idź "złoto" do "złota". Może nawet TVN by to kupił, w ten sposób by zasilił fundusz LS.

  :)))))))
 • @intuicja
  to jest trudne, ale nie dajmy się :-)
 • "Szmer niezadowolenia i dezaprobaty dla takiego „chamstwa” przebiegł po sali…;)))"
  Za to w NE za takie akcje szmer zadowolenia i aprobaty przebiega po blogerach niczym dreszcze rozkoszy :):):)

  Brawo.
  Należy takie misje w obliczu mediów, kamer, mikrofonów, aparatów kontynuować. Niech wreszcie powie do nas to co myśli - wy bydło katolickie, wy bydło polskie i nazistowskie... a wtedy go mamy. Musi stracić samokontrolę.
 • Mówić i działać jak Intuicja,
  ale również tak:
  Prokuratura w Krakowie sprawdzi, czy doszło do znieważania narodu polskiego przez wydawnictwo Znak i książki Jana Tomasza Grossa.
  http://niezalezna.pl/7820-prokuratura-sprawdzi-grossa
 • @ Intuicjo
  jesteś wielka!! WIELKA!! OB-CIACHU narobiłaś i zbiłaś z trupy profesora od siedmiu boleści (swoich). BRAWO!!
  Ciekawe, czy gdzieś mozna zobaczyć minę Grossa po Twoim pytaniu? Była chyba.....bezcenna!!

  Pozdrawiam i podziwiam.
 • @laenia
  Cześć Laenio,

  dzięki.
  Jak tylko "wypełnię obowiązki" zajrzę do Ciebie => wiem, że ukazały się nowe limeryki:)))
 • @Marek Kajdas
  "Należy takie misje w obliczu mediów, kamer, mikrofonów, aparatów kontynuować."

  Bardzo dobry pomysł rzucił:

  "@intuicja
  Brawo :)

  Takie zadawanie pytań naprawdę wiele potrafi zmienić. W USA została jakiś czas temu założona organizacja WeAreChange przez Polaka Luke'a Rudkowskiego http://www.youtube.com/watch?v=f8Pq0V1nCaM
  Członkowie organizacji łażą na wszelakie konferencje gdzie występują znani politycy i wpływowi ludzie... i zadają im pytania w sposób analogiczny jak to uczyniła Intuicja. Ich dokonania można oglądać na youtube szukająć po frazie "WeAreChange". Taka szeroko zakrojona akcja w Polsce na pewno sprawiłaby, że rządzący i inne osoby mając wpływ na to co się w kraju dzieje poczuła by nasz oddech na plecach. Stworzyć rejestr pytań do konkretnych osób, kto akurat będzie miał możliwość to zada i nagra odpowiedź. Szybko zaczęto by się liczyć ze słowami. :]]

  Może Luka Rudkowskiego na Nowy Ekran ściągnąć :).

  Kilka przykładów prostych pytań:
  http://www.youtube.com/watch?v=ctr9rA4d88c
  http://www.youtube.com/watch?v=RPu5P138xtI

  Przykład mocnej konfrontacji:
  http://www.youtube.com/watch?v=Sb_MkskGOnE

  Pozdrawiam
  nadużycie link skomentuj
  Zeten 18.03.2011 15:15:34 "

  Warto kontynuować w ramach TV OB-CIACH => napiszę o tym.
 • @antonioiwaldi
  Oczywiście: od tego są Sądy i Prokuratury!:)
 • @sgosia
  Dzięki Sgosiu!

  Były kamery. Nawet podszedł do mnie później młody chłopak, powiedział, że kręcą jakiś film o Grossie i zapytał, czy mogą wykorzystać moją wypowiedź.

  Odpowiedziałam, że tylko wtedy, gdy zobaczę, co konkretnie i w jakim kontekście chcą wkleić. Ma do mnie kontakt.

  A mina Grossa?
  Musisz ją sobie niestety wyobrazić;)))

  pozdrawiam,
 • @intuicja
  dziękuję za zaproszenie - zapuszczę na tę okazją troszku włosów i będę mógł się ładnie uczesać ;))))
 • @Joanna
  Mnie niestety też odrzuciło i nie poszłam. Może tęczowa flaga nad wejściem to dla mnie za dużo do zniesienia? Ja mam słabe nerwy.
 • WPRAWDZIE NIE WIEM, CZY MA TO ZWIĄZEK Z WCZORAJSZYM ...
  PYTANIEM, ale wklejam komentarz Maryli z Blogmediów24:

  "3. @intuicja
  Maryla, pt., 18/03/2011 - 16:39

  ;) juz naprawiają ten błąd, że sobie może przyjść "szary człowiek z ulicy" i zadawać proste pytania.

  "Jan Gross spotyka się z czytelnikami „Złotych żniw" w krakowskiej PWST. Na wieczorne spotkanie z autorem kontrowersyjnej książki dostać można się tylko ze specjalnymi wejściówkami, które rozdawał „Znak"."
 • intuicja
  Prokuratury, a już zwłaszcza sądy w tym zakresie niczego z własnej inicjatywy zrobią. Krakowska prokuratura w sprawie Grossa została uruchomiona przez mieszkańca Wrocławia.
  Zgodnie z amerykańskim powiedzeniem, że atak jest najlepszą formą obrony, obok słów i akcji protestu, potrzebne są masowe zawiadomienia prokuratur o przestępstwach szkalowania narodu polskiego przez ITI, Agorę, Znak, Grossa, Blumsztajna itp., itd.
  Grupy aktywnych ludzi, takie jak Ob - Ciach i Las Smoleński, mogłyby np. zbierać podpisy pod zawiadomieniami do prokurator o popełnieniu podobnych przestępstw.
  Zachęcam do rozważenia tej propozycji.
  Pozdrawiam
 • Intuicjo!
  Pod Twoim drugim wpisie na ten temat,masz relację
  ze spotkania z Grossem w Krakowie/dziś się odbyło/
  Przekazałam tylko słowa mojej znajomej Agnieszki.
  W Krakowie o zadawaniu pytań,nie było mowy.
 • O rany.
  Trochę mi się pozajączkowało,bo moja relacja ze spotkania
  z Grossem w Krakowie,jest pod wpisem Internauty,a nie
  Twoim.Przepraszam.
 • @Krystyna
  No właśnie:)
  Szukałam , pomyślałam, że nie zrozumiałam Twojego komentarza.
  Teraz wszystko jasne.

  Zajrzę, chociaż już "wysiadam";))))

  pa:)
 • @intuicja
  Duma rozpiera, zrobiłaś kawał ciężkiej pracy którą powinni zrobić zwący się dziennikarzami. Wszyscy oni dostają pensje z jednego portfela, skoro boją się zadać jedno proste pytanie.
 • @teli
  Bądźmy uczciwi: łatwiej było zadać to proste pytanie anonimowej osobie, niż dziennikarzowi:)

  W jednym z komentarzy na salonie, ktoś napisał, że podobno to pytanie zostało już Grossowi zadanie we "Wprost".
  Nie wiem, nie czytałam (może ktoś sprawdzi?).

  pozdrawiam serdecznie:)
 • @Intuicja
  Brawa za odwagę by iść do jaskini lwa :-), ja mimo, że mam blisko omijam z daleka to miejsce
 • Intuicja
  Intuicjo Kochana
  Dziękuję, ze byłaś i ze zadałas to bardzo ważne pytanie. Najważniejsze w tej całej sprawie "Złotych żniw".

  "Skupić się na POKAZYWANIU PRAWDY. Ona zawsze się przebije. Potrzeba tylko DZIAŁANIA'

  No cóż: tak, tak, tak.

  Dziękuję za całą notkę.Prawdziwie przedstawiona sytuacja.

  Pozdrawiam Cię serdecznie i do jutra :)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej